
Неподозираните тайни на човешката материя - пътя към Бог, или към ново човекосътворение?
Доказва ли науката това, което са знаели древните адепти - Бог съществува в светлината на нашите

Психология и психопатология на зависимостите - болест, бягство от реалността, или запълване на празнота?
Един от всеки четерима души в света в някакъв период от живота си развива психично

Секретните тунели на България - една от най-добре пазените тайни
Една от най-добре пазените тайни на България са мистериозните тунели, а и цели

Най-сензационната находка в света е скрита в сейф във Варна. По следите на най-старата цивилизация
Вгледай се в миналото и ще разбереш, къде е началото ти и накъде си се запътил...

Заговорът против България/ Отмъщението на Франция - поход против православието
Историята със своята безпристрасност се стреми да подрежда всички значителни
Древните загадъчни народи - за произхода на етруски и пеласги и българската следа
Точно преди сто години, при разкопки при древния град Фест пред света се появил диск,
-
Неподозираните тайни на човешката материя - пътя към Бог, или към ново човекосътворение?
-
Психология и психопатология на зависимостите - болест, бягство от реалността, или запълване на празнота?
-
Секретните тунели на България - една от най-добре пазените тайни
-
Най-сензационната находка в света е скрита в сейф във Варна. По следите на най-старата цивилизация
-
Заговорът против България/ Отмъщението на Франция - поход против православието
-
Древните загадъчни народи - за произхода на етруски и пеласги и българската следа
Футзал, футзал, ама и извън него има какво
да се види в Малта. И на вас ли ви е любопитно дали там е по-красиво от тук? Добре де, чак излъскано не е, но пък е подредено. Там сградите са еднакви, всичко е строено според архитектурния план на града, няма такава шарения като нашата, обяснява Бойчо Марев. И тъй като те сняг не виждат, и постройките не са с наклонени покриви, а с в арабски стил, с лоджии на покрива. Високи блокове като у нас няма. За панелки пък да не говорим.
Това, което е направило впечатление на варненеца, е, че няма просяци по улиците. За тях, както и за инвалидите и пенсионерите, за които няма кой да се грижи, държавата е построила специални домове, много красиви, приличащи на хотели. Социалните осигуровки са много добри, както и болничното обслужване. Сградата на болницата била най-красивата сграда в Малта. Това, за което Марев говори с възхищение, е превърналия се в традиция Day box. “Това е ден, в който на специални места се поставят кутии, в които всеки пуска пари според възможностите си. Само за 24 часа страната, в която живеят 400 хиляди души, събра 4 милиона евро“, каза българският шампион. Всички средства отиват за тези домове.
С местните говорел на английски, но някои от тях понаучили български думички край него и други нашенци, които също живеят там. Въпреки че им е малко труден езикът ни, се справяли и с цели изречения. Така на една от тренировките, докато се подготвяли да изпълняват удари към вратата, Бойчо чул как стражът им на чист български изстрелял: „Е сега си е...о майката“. Това той го научил от негов познат, пристигнал от страната ни и на работа там.
И в Малта обичат заведенията, но там в сравнение с България е по-скъпо. Затова пък пазаруването в магазина е много по-евтино, отколкото у нас. Дискотеки и клубове има, но общо взето са концентрирани на едно място – нещо подобно на нощните заведения по плажната ни ивица тук. Едно от забавленията, които е харесал Бойчо, бил тийм билдингът, който организирали от президента на клуба му, за сплотяване на отбора. Любопитно е, че на пейнтбол дамите излезли победители.
Морето в Малта му напомня за Варна
В Малта му харесва и въпреки че е далече от най-близките си, се чувства добре. „Различна е от България, все пак е островна държава. Красива е и има какво да се види. Хората са любезни и много внимателни“, допълва още играчът. За Варна му напомня и морето. И докато в морската столица все още не смеехме много да се разсъблечем, част от свободното си време играчът използваше да събира тен. Плажовете са малки, екзотични и скалисти, няма ги разкошните, безбрежни нашенски плажове. А няма и съмнение, че и на пясъка той ще е с топката.
Въпреки красотата си обаче във водата си е и доста опасно. Пълно било с отровни медузи. В морето имало специални мрежи, за да ги спират, но инциденти пак има.
В един от най-известните и красиви заливи - Синята лагуна, с кристално чиста вода и бял пясък по дъното, не се усеща и кога става дълбоко и това редовно изиграва лоша шега на плажуващите. Само в рамките на ден Бойчо е станал свидетел на двама давещи се. Първо в беда изпаднал чернокож мъж. „2 метра човек, едър, силен, но дъното лъже, изведнъж става много дълбоко и пропадаш“, разказва Марев. Най-лошото обаче се разминало, приятелка на играча, която е явно е знаела какво се прави в такива случаи, хвърля надуваем дюшек на мъжа и го спасява. Няма и пет минути по-късно, отново се случва инцидент, този път с жена. Всичко обаче пак завършва с хепиенд. „Беше екипирана за гмуркане, само кислородните бутилки липсваха. Предполагаше се, че знае какво прави“, допълва още Бойчо. Едва я спасили. Само че това не сложило край на екстремните ситуации. В същото време наблизо се разгорял и пожар. А, аз бях отишъл на почивка, разказва играчът.
От България му липсвали семейството и приятелите
Това, което му е липсвало много от живота в България, е семейството и приятелите, разбира се. Със сигурност не са му липсвали обаче напрежението и абсурдите около нас. „Животът в Малта е спокоен, няма убийства и смъртни случаи от катастрофи. Там просто няма къде да караш бързо“, обяснява Бойчо.
В тази страна се е чувствал добре и защото приятелката му – Камелия Добранчева, известна българска хандбалистка, пет пъти шампион на България, е била с него. „За да ни помогнат, предложиха да й намерят работа. Когато разбраха, че е една от най-добрите български хандбалистки, веднага я картотекираха в La Salle. Отборът, до тогава винаги на второ място, за първи път печели Супер купата шампион на страната, после Купата на Малта“, казва играчът. В края на сезона тимът La Salle, начело с българката, прави почетната обиколка на града с открит двуетажен автобус и обрал овациите на местните.
Дните на Бойчо обикновено са били запълнени с поддържане на формата във фитнес залата и тренировки с отбора. Освен организацията на футзала, го е изненадало и топлото отношение на хората. „Не съм свикнал на такова в България. Искам да благодаря на президента на отбора Duncan Borg Myatt и жена му Maria Myatt за всичките грижи, които положиха, за да се чувствам като у дома си. Както и на всички, които ме подкрепяха по време на престоя ми в Малта, на страхотните приятели, които срещнах“, допълва варненецът. Сред тях е и George Douglas Saliba, с когото се запознали на тренировка. Той е сред близките му хора, с които обича да се събира и да се забавлява.
Виолета Тодорова
снимки личен архив