му в селската му къщица, а в това време из Европата застудя, зафуча и на времето му писна от кризите. При вас – фююю метрово снежно, при нас – кап-кааап, поройно дъждовно, в Норвегия пък – зззз -41 градуса. Силно предполагам, че заради тази миловидно изглеждаща цифрица (ако беше в портмонето ми де, а не в термометъра, и при която на норвежкия ми приятел руса къдрица се счупила навремето) на малагийското летище в 2 часа и нещо стана леко задръстване. Появи се приземена и силно изстудена цялата норвежка рода на Ян, комплектована с леко клатушкащите се (а, не, те още са на мляко) сладки наследници. Аз като погледнах тайфата и веднага схванах смисъла на строителната дандания за разширение на малагийското аеропуерто.
Брей, тез испанци! Много гостоприемни,брей! Аз все си мислех, че ний... таковата... най-гостоприемни, пък те на... докато се усетим и ни задминали!Аз пак се отплеснах! До къде бях стигналааа? Ахам, бабата на норвежкия ми приятел,дето пет пъти на ден била обгрижвана, ама все недоволствала от манджите и обслужването. - И, викам й аз, взел съм ти билет до Африка. Да поживееш малко там. Да видиш какво значи глад и лошо обслужване - продължава Ян. - Все мърмори! Пейджър, директно свързан с болницата, провесен на гърдите си има. Натиска копчето и болничните веднага долитат. При това безплатно. На всичкото отгоре ден не е работила. Крона данък не е платила. Обаче плащаме 40% от месечния си доход, което означава, че богатите дават повечето от приходите за това безплатно здравеопазване и за образованието също, а и за социално подпомагане. Сoфия например като самотна майка, ако беше в Норвегия, щеше да получи еднократна помощ 1 200 евро и след това по толкова всеки месец (Ян казва до 18-годишна възраст на детето, ама, да ви кажа, много-много не ми се вярва). В случай, че е омъжена – взима 52 седмици 80% от заплата си. В Швеция тя ще получава същите помощи 71 седмици.
- Ами то си беше така и при нас, по време на социализма - вметвам аз. - Еднократна помощ за младо семейство май беше около 4 000 лева (долара беше 1,20 лв), година се вземаше (май) пълната заплата и до 3-годишна възраст се пазеше работното място на майката, а после имаше детски добавки върху заплатата. Не си спомням точно сумите, защото така и така не успях да се вредя за помощи за големия шекер. Това по вина на Тошето, щото той беше толкова абсурдно честен, че осуети назначаването ми на работа за три дни, което беше с цел да получа правото на парична помощ. Моля ти се, викаше: „Това не може да е законно! Не разрешавам!“ Смятай колко ново и революционно е било държавата да помага на социално слабите. И как се грижеше да има повече деца. Безплатно здравеопазване, зъболечение, за почти безплатните детски градини да не споменаваме пък въобще. 12 лева плащах месечно за градината - сутрин от 7 и вечер до 8 ч. - Мелена, искам да дойда в България. Искам да я опозная.... сега, при условие, че ти бъдеш с мен. - Е, не се стягай заради преживелиците на племенниците си в България. Ама виж, сигурно са били в някой лош хотел... на някой изостанал плаж. Иначе на Златните, Слънчев бряг никога нямаше да се случи така. Иначе си е вярно, ако плануваш пътешествие, си сложи някой местен приятел под мишница, да те чака за разведка. Чакай сега, я кажи защо приятелката ти трябва да си седи в Швеция? Интересно ми е как сте се устроили със социалната система вие там на Скандинавския полуостров. - Защото София трябва да живее в Швеция за да получава тези помощи. Освен това за да ги получава, условието е, че след навършване на година на детето майката трябва или да започне работа поне на половин работен ден, или да следва. Детската служба се грижи да изпрати жена, която да помага, докато хлапето не започне да посещава градина. В Швеция държавата й е дала къща, три спални... огромна. Подпомага я за тока, водата... В Норвегия й дават за наема. Разбира се, че може да идва от време на време и тук. - А при временна нетрудоспособност, при загуба на работа? Че знаеш какво става тук в Испания - 4 милиона безработни. - И три от тях са емигранти. - Да не говорим ако се броят и нерегистрираните заради липсата на работен договор.
- В Норвегия има силно недоволство срещу емигрантите заради тези социални помощи, които са около 1500 евро на месец при безработица, ако работникът е бил 8 месеца. Ако след година не си намери работа, получава 60% от тази сума. На практика обаче ако се запише на курсове, в болнични е и други такива, държавното подпомагане може да се разтегли до безкрайност, така че държавата е решена да плати на гурбетчиите самолетни билети,да даде пари за започване на бизнес или таксите за обучението им, пак в родната страна или другаде, само не и в Норвегия. Част от 5-годишната стипендия ще подлежи на връщане, а безвъзмездната се предвижда да бъде около 400 евро месечно. - Ти не знам дали ще дойдеш в България, ама на мен ми се прииска да взема да я видя тази Норвегия, хайде, в краен случай Швеция. Само този студ нещо... Като си спомня как ходех на училище с две палта.... - усмихвам се аз. Следва
Милена Марева за вестник ''Народно дело'' 29/30 2010год.
|